Informacje

Producenci

Dostawcy

Brak dostawców

Czy ogrzewanie pelletem jest ekologiczne?

Posted by     07/20/2022 20:47:36    0 Comments
Czy ogrzewanie pelletem jest ekologiczne?

Pellet to rodzaj biomasy drzewnej powstałej w wyniku obróbki drewna. Są to sprasowane pod wysokim ciśnieniem zrębki, wióry lub trociny. Codziennie w warsztatach stolarskich, tartakach i zakładach przemysłowych powstaje duża ilość odpadów drzewnych. Kiedyś najczęstszą opcją była ich samodzielna utylizacja, po latach jednak zaczęto dostrzegać w nich olbrzymi potencjał na biopaliwo. Tego typu odpady są skupowane, a następnie przerabiane m.in. właśnie na pellet, który jest bardzo popularnym produktem opałowym zarówno na świecie, jak i w Polsce.

Z roku na rok wśród społeczeństwa wzrasta coraz większa świadomość tego, ile zagrożeń dla naszej planety powoduje nadmierna eksploatacja surowców. Całe dekady korzystania z paliw tradycyjnych, takich jak węgiel lub gaz, generowały duże ilości dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji wchłanianych przez atmosferę. Na szczęście dziś wielu ludzi wykazuje się postawą ekologiczną i rezygnuje w domach czy przedsiębiorstwach z opału konwencjonalnego na rzecz odnawialnych źródeł energii. Jest to dobry krok w kierunku tego, aby zacząć realnie chronić środowisko i móc w przyszłości cieszyć się czystym powietrzem – zwłaszcza że dostęp do takiego paliwa jest powszechny.

W opał ekologiczny zaopatrzysz się również w naszym sklepie, w którym sprzedajemy pellet o wysokiej wartości energetycznej, pochodzący tylko od rzetelnych i zaufanych producentów. Jeśli zamówienie jest składane przez klienta do godziny 11, zlecenie realizujemy jeszcze tego samego dnia.

Wciąż zastanawiasz się nad ekologicznymi korzyściami wynikającymi z palenia biomasą? Stan naszej planety nie jest Ci obojętny, ale nie została jeszcze przez Ciebie podjęta ostateczna decyzja? Warto zapoznać się z argumentami poniżej. Ogrzewanie pelletem domu to:

  • ograniczenie emisji dwutlenku węgla ­– w wyniku spalania produktu generowana jest taka sama ilość CO2, ile są w stanie wchłonąć rośliny w wyniku procesu fotosyntezy, co w ostatecznym rozrachunku oznacza, że ilość szkodliwych substancji wchłanianych do atmosfery jest równa zeru,
  • realny wpływ na ograniczenie wylesienia ­– pellet powstały jako produkt poboczny, jeśli jest dobrej jakości, to może mieć taką samą wartość energetyczną co drzewo docelowo przeznaczone na wycinkę i opał. Łatwo więc możesz się przekonać, że zmiana preferencji na opał z odpadów drzewnych i rezygnacja z drewna tradycyjnego wpływają na redukcję wycinki drzew przeznaczonych na opał,
  • sposób na zredukowanie eksploatacji środowiska naturalnego i jego surowców – już sam proces wydobycia węgla lub gazu powoduje duże zużycie wody, a niekiedy również skażenie okolicznych wód gruntowych lub powierzchniowych. Do tego dodać trzeba jeszcze transport surowca, który także generuje duże stężenie spalin,
  • dostęp do naturalnego nawozu – jeśli posiadasz ogród, możesz osobiście się przekonać, że pellet również po jego wypaleniu wciąż jest bardzo użyteczny. Dobrej jakości biopaliwo nie pozostawia zbyt dużej ilości popiołu, niemniej pozostałości możesz zagospodarować jako środek do użyźniania gleby oraz odżywiania roślin.

Czy w zwykłych piecach można palić pelletem?

W przypadku, gdy zdecydujesz się na opalanie domu pelletem, koniecznie musisz wiedzieć, że wiąże się to z wymianą kotła na model specjalnie dostosowany do tego typu opału. O ile przy paleniu brykietem lub zrębkami piec wcześniej ogrzewany paliwami tradycyjnymi nie wymaga większych modyfikacji, o tyle w tym wypadku konieczna jest po prostu inwestycja w nowe urządzenie. Może to się wiązać w niemałym wydatkiem, ale warto też pamiętać, że szybko się on zwraca. Dodatkowo ogromnym plusem jest fakt, że piece na pellet są zautomatyzowane, co z pewnością wpływa na komfort ich użytkowania. Przy zakupie urządzenia należy zwrócić uwagę na jego parametry oraz pamiętać, że kocioł powinien być wydajny, solidny i certyfikowany. Wszystkie te warunki spełniają nasze domowe kotły na pellet, pochodzące od znanych i wiarygodnych producentów.

Istotnymi elementami wyposażenia kotłów są specjalne automatyczne podajniki oraz zbiorniki na paliwo i to właśnie te komponenty wyróżniają piece na pellet na tle tradycyjnych urządzeń do ogrzewania pomieszczeń. Ponadto niektóre warianty kotłów mają wbudowane automatyczne zapalarki, a także zasobniki, co daje możliwość podgrzewania także wody. Oznacza to, że omawiane urządzenia nie muszą być jednofunkcyjne, a ich praca nie ogranicza się jedynie do zasilania instalacji grzewczej.

Na jakie inne korzyści można liczyć, paląc pelletem?

Pellet to paliwo w pełni bezpieczne dla środowiska, warto jednak wziąć pod uwagę również inne zalety wynikające z korzystania z tego typu opału. Przede wszystkim:

  • jest to dość ekonomiczna opcja, wydobycie węgla, a następnie jego transport wiąże się z większymi kosztami niż w przypadku odpadów drzewnych wytwarzanych na bieżąco w wyniku obróbki drewna,
  • jest to paliwo wydajne – dobrej jakości pellet wypala się równomiernie i powoli, co skutkuje dłuższym utrzymaniem ciepła w pomieszczeniu.

Skoro jest ekonomicznie i wydajnie, to może warto na poważnie zastanowić się nad alternatywą dla węgla lub oleju opałowego? Ponadto decydując się na pellet:

  • masz gwarancję łatwego dostępu do materiału, niezależnie od pory roku,
  • nie masz problemu z jego przechowywaniem ani transportem, gdyż jest pakowany w wygodne worki,
  • możesz magazynować produkt nawet przez kilka sezonów grzewczych, ponieważ nie gnije i nie niszczeje.

Ogrzewanie domu pelletem z pewnością oznacza szereg korzyści zarówno dla środowiska, jak i Twojego portfela.