Jak dobrać moc pieca na pellet?

Posted by     02/27/2024 00:00:00    0 Comments
Jak dobrać moc pieca na pellet?

Montowane w domach urządzenia grzewcze powinny być opalane paliwem o odpowiedniej wydajności. Równie ważne okaże się jednak sprawienie, żeby nie powodowało ono nadmiernej emisji gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń powietrza, zwłaszcza w postaci pyłów PM10, PM5 i PM2,5 oraz substancji potencjalnie rakotwórczych jak choćby benzo(a)piren. Doskonałą alternatywą dla wycofywanych sukcesywnie z eksploatacji za sprawą mnożących się samorządowych uchwał antysmogowych kotłów węglowych mogą okazać się nowoczesne piece na pellet. Muszą one jednak być właściwe dopasowane do charakterystyki danego budynku. Przekonajmy się, co trzeba wiedzieć o doborze mocy kupowanego pieca pelletowego.

Jak wpływ na moc kotła ma używane w nim paliwo?

Moc kotła to zmienna określająca ilość energii, którą można pozyskać w danym urządzeniu grzewczym. Zależy ona przede wszystkim od zastosowanych w nim rozwiązań konstrukcyjnych, a więc głównie parametrów użytkowych zamontowanego palnika, jak również jakości zastosowanych czujników oraz sposobu działania wybranego przez projektanta sterownika. Jest to o tyle ważne, że warunkują one prawidłowe dopasowywanie dawki paliwa oraz ilości powietrza niezbędnego do osiągnięcia temperatury odpowiadającej aktualnym potrzeb, a zatem wskazaniom pomiaru temperatury wewnątrz budynku i optymalnego jej poziomu podanego przez użytkownika. Liczyć będzie się też efektywność przekazywania uwalnianej przy spalaniu opału energii do wody, która trafia do zamontowanego przy komorze spalania wymiennika ciepła. Warto jednak pamiętać, że wszystkie materiały opałowe mają kaloryczność określaną w megadżulach na kilogram masy. Choć do wytworzenia takiej samej ilości ciepła będą one zatem potrzebowały różnych porcji paliwa, osiągana moc może być identyczna niezależnie od spalanej substancji.

Jaka jest optymalna moc kotła?

Mocy kotła określa się na podstawie zapotrzebowanie na energię, występującego w danym budynku. W nowych projektach jest ona zawsze podawana przez architekta całościowo lub w przeliczeniu na metr kwadratowy powierzchni. Jeżeli budowla jest starsza, zależy to od jej izolacji termicznej. Przy dobrym ociepleniu będzie to 50 W/m2, podczas, gdy w obiektach nieizolowanych aż między 120 a 200 W/m2.

ustawienia ciasteczek