
Każdy budynek mieszkalny lub użytkowy powinien być wyposażony w urządzenie pozwalające na pozyskiwanie wystarczającej ilości energii, aby utrzymać w poszczególnych pomieszczeniach temperaturę gwarantującą ich użytkownikom osiągnięcie komfortu termicznego, a więc stanu, w którym nie jest konieczne ani dodatkowe chłodzenie, ani pozbywanie się ciepła. Najczęściej w tym celu montuje się kocioł centralnego ogrzewania i instalację rozprowadzającą podgrzaną wodę do grzejników lub systemu płaszczyznowego. W niektórych przypadkach lepszym wyjściem okaże się jednak piecyk na pellet. Przekonajmy się, czym wyróżniają się takie urządzenia i kiedy warto się na nie decydować.
Jak działa piecyk na pellet?
Wolnostojący piecyk na pellet drzewny, czyli popularna koza, to urządzenie, które pozwala na efektywne spalanie opału i wytwarzanie ciepła. Nie jest ono jednak przekazywane do systemu centralnego ogrzewania, a wypromieniowywane do pomieszczenia, w którym jest ustawiony piecyk. W wielu nowoczesnych piecykach przepływ ciepła jest dodatkowo wspomagany przez wentylator i specjalny wymiennik. Największą zaletą piecyka jest to, że można go umieścić niemal w dowolnym miejscu, o ile rura łącząca go z systemem kominowym nie będzie zbyt długa. Plusem jest też dekoracyjnych charakter takich urządzeń. Liczy się fakt, że z reguły są one wyposażone w drzwiczki z szybą, co pozwala na obserwowanie płomieni, podobnie jak w klasycznym kominku. Do ważnych cech zaliczają się niewielkie rozmiary i mała masa oraz łatwość obsługi. Piecyki spalające pellet są ekologiczne, ponieważ nie powodują powstawania groźnych dla zdrowia pyłów zawieszonych.
Gdzie warto korzystać z piecyków?
Piecyki typu koza sprawdzą się wszędzie tam, gdzie nie ma wystarczającej ilości miejsca do zainstalowania systemu centralnego ogrzewania. Można je ustawiać w budynkach o niewielkiej kubaturze, np. domkach letniskowych bądź warsztatach. Będą użyteczne także w miejscach, gdzie liczy się mała bezwładność cieplna i szybkie uzyskiwanie odpowiedniej temperatury. Bardzo często są one też zamiennikami kominków.