Informacje

Producenci

Dostawcy

Brak dostawców

Od czego zależą koszty ogrzewania domu pelletem?

Posted by     10/10/2022 12:56:46    0 Comments
Od czego zależą koszty ogrzewania domu pelletem?

Pellet jako substytut węgla jest coraz chętniej stosowanym paliwem opałowym. Jest to biomasa, która pod względem wydajności często nie odbiega od innych materiałów opałowych, a dodatkowo nie generuje szkodliwych spalin. Wysokojakościowy pellet można także znaleźć w naszym sklepie.

Rozważając rezygnację z klasycznego opału na rzecz biopaliwa, zadajemy sobie pytanie, czy ten ruch zwróci się pod względem finansowym? O tym, iż jest to rozwiązanie efektywne i bezpieczne dla środowiska już wiemy, ale co z kosztami?

Na początku należy uwzględnić to, że pelletem nie można palić w zwykłym piecu. Tego typu zmiana nastawienia wiąże się z zakupem odpowiedniego pieca z podajnikiem. Nie jest to tania inwestycja, pocieszeniem jest jednak to, że powinna szybko się zacząć zwracać.

Sama cena pelletu uzależniona jest najczęściej od jego jakości, w tym kaloryczności. Z tego powodu biomasę podzielono na kilka kategorii:

  • Pellet klasy 1 – paliwo o najwyższej kaloryczności (ok. 19 MJ/kg), w związku z tym jest opałem najdroższym. Jest wytworzony z odpadów drzewnych, które nie były poddawane obróbkom chemicznym. Charakteryzuje się także niską wilgotnością (ok. 10%) i rozdrobnieniem w granicach od 6 do 8 mm. Jest to bardzo dobry materiał opałowy do gospodarstw domowych,
  • Pellet klasy 2 – materiał tańszy od kategorii 1, wyprodukowany z odpadów pochodzenia drzewnego, które wcześniej z dużym prawdopodobieństwem mogły być poddane obróbce. Może wytwarzać więcej popiołu, cechuje się też większą wilgotnością. Jest to dobre rozwiązanie do kotłów o dużej mocy, zwłaszcza w obiektach przemysłowych,
  • Pellet klasy B – zalecany głównie do stosowania w obrębie działalności przemysłowej. Jest bardzo zróżnicowany pod względem granulacji, przez co nie sprawdzi się w piecach domowych. Ma niższą wartość energetyczną niż wyżej wymienione rodzaje pelletu, wciąż jest jednak wydajnym materiałem opałowym.